Stacje parowe

Generator pary był używany już od dłuższego czasu w żelazkach, jednak pełnił on funkcję jedynie wspomagającą stopę grzewczą. Obecne żelazka ze stacją pary to o wiele bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które wytwarzają bardzo silny strumień pary praktycznie przez cały czas prasowania. Żelazko jest połączone z generatorem grubym przewodem, którym doprowadzane są prąd i para, sama stacja zaś jest większa od żelazka i zawiera, poza pojemnikiem na wodę, także mechanizm podgrzewający i sprężający.

Działanie

Stacja parowa różni się od żelazka tym, że para nie jest wytwarzana w samym urządzeniu prasującym, a specjalnym bojlerze, generującym ją pod wysokim ciśnieniem. Ten z kolei znajduje się w osobnej stacji, do której dokujemy żelazko. Stopa żelazka jest połączona ze stacją bazową długim przewodem, w którym znajduje się rurka przekazująca parę.

W stacji parowej zawsze znajduje się duży, co najmniej 1,5-litrowy zbiornik na wodę, który w przypadku wielu modeli można uzupełniać w trakcie prasowania. Stacje parowe wytwarzają parę pod ciśnieniem co najmniej 6 Ba – to rozluźnia włókna tkanin i lepiej je wygładza. Warto wspomnieć, że w stacjach parowych to właśnie para jest głównym elementem prasującym, a nie ciężar i temperatura żelazka. Taki mechanizm gwarantuje znacznie dłuższą żywotność ubrania, bo tkanina nie wyciera się tak szybko pod wpływem mechanicznego tarcia. Co więcej, używając stacji parowej można prasować części garderoby normalnie nie nadające się pod stopę żelazka, np. garnitury.

Nie ma produktów spełniających kryteria.